Minecraft-suli: Készíts saját modot!

|

Ha kacérkodsz a játékfejlesztés gondolatával, saját modok összeállításával meglehetősen sokat fejlődhetsz. A Minecraft tökéletes közeget kínál ehhez.

A három részre tagolt terület bal oldalán helyezkedik el a kimenet kategóriája, középen pedig a részletes leírást adhatod meg, és itt az egyes feltételeket akár tovább is szigoríthatod. Jobb oldalon egy súgó is helyet kapott, amelyben a leggyakrabban felmerülő kérdésekre lelheted meg a választ. Ha összeállítottad a megfelelő eredményt, klikkelj az ablak alsó szegmensében elhelyezett [Add event result] mezőre, és láthatod, hogy az adott esemény alatt megjelent a frissen létrehozott funkció.

Ugyanennek a gombnak az ismételt megnyomásával további funkciókat rendelhetsz a kiválasztott feladat végrehajtásához, ha pedig szeretnél megszabadulni néhány funkciótól, a gomb mellett elhelyezett [törlés]-re kattintva visszatérhetsz az eredeti állapotokhoz.

Szoftver szoftver hátán

A legegyszerűbben tehát a globális szabályok definiálásával módosíthatsz a játékon, azonban a szoftver további kínálata is tartogat még meglepetéseket. A modok képességeinek aktiválását például egy tesztkörnyezetben próbálhatod ki, így meglévő mentéseidre nem lesz hatással az elkészített kiegészítő egészen addig, amíg úgy nem döntesz, hogy élesben is ideje ellenőrizned elkészült művedet. A beemelt funkciókat a menüsor startgombjára kattintva tesztelheted, és kiválaszthatod, hogy kliens- vagy szerveroldali környezetet szeretnél-e életre hívni.

Ha a próbaköröket követően is úgy érzed, ezt a módot szeretnéd továbbvinni az éles játékba, csupán annyi a teendőd, hogy a menüsor exportálási lehetőségét választod, és itt néhány alapvető információ megadásával elmented .jar vagy .zip kiterjesztéssel. Hasonlóan aktiválhatod mododat, mint bármely egyéb, internetről letöltött bővítményt: csak fel kell keresned a Minecraft gyökérkönyvtárát, és egyszerűen a [mods] mappába helyezni állományodat, majd az indítást követően életbe lép saját szabályzatod.

Persze ha már kellően kiélted fantáziádat a lootok és achievmentek világába utat nyitó Wokspace felületen, érdemes lehet a Tools, vagyis az eszközök menüjébe navigálnod. Itt is bőséggel találhatsz további hasznos funkciókat: az itt megjelenő appokkal a különféle textúrák módosítására és extra modellek beemelésére is lehetőséget kapsz.

A többféle skineditor segítségével nemcsak a karakteredet alkothatod újra, hanem világodat akár eddig nem látott objektumokkal is feldobhatod. Alapértelmezetten a Resource tools-elemekhez kapsz hozzáférést közvetlenül a program installálását követően, azonban ha kiegészítő szolgáltatásokra vágysz, az alkalmazáson belülről installálhatod a [Texture and modelling tools] alatti szoftvereket. Feltűnhet, hogy az alkalmazást nem egyszeri használatra, hanem hosszabb távra tervezték a fejlesztői: a kezdeti skinszínezgetések után egyre komolyabb szinteken alkothatsz beemelhető objektumokat, ugyanis a szoftverlista végén már az egyik legnépszerűbb ingyenes 3D-editor, a Blender is helyet kapott.

A Java még csak most jön

Az alapok elsajátítása után, ha már az algoritmikus gondolkodást sikerült magadévá tenned, egy magasabb szintű programnyelvet is segítségül hívhatsz. Szerencsére külön kódeditor beszerzésére nem lesz szükség, elegendő az MCreator menüsorának [Code] feliratára kattintani, mire egy sorszámozott, az átláthatóságot színezéssel segítő oldal bukkan fel. Persze ekkor már a szoftver készítői nem fogják a kezedet, az egyes funkciókat is saját magadnak kell kikeresned az internetszerte fellelhető kódgyűjteményekből.

A Java-kódolásra felkészített felületen fordító is rendelkezésedre áll, így sokkal egyszerűbben kiszűrheted a hibákat, mintha minden esetben el kellene indítanod a tesztkörnyezetet. Mivel itt már szükséges (főként a hibakezelés szempontjából), hogy minden esetben lásd, mi történt a futtatott kód végrehajtása közben, a [Console] feliratra kattintva minden logolt bejegyzés megjelenik.



- 01: Egyedi kinézet kockaföldön
- 02: Modok a zsebedben
- 03: Mutasd, mit alkottál!
- 04: Bevetésen a ComputerCraft
- 05: Konzolparancsok
- 06: Redstone Wi-Fi
- 07: Ház a semmiből
- 08: Megszépülő pixelek
- 09: Játék a játékban
- 10: A véletlen törvényei
- 11: Készítsünk térképet!
- 12: Kockazene
- 12: Videoforgatás
- 13: Csináld magad RPG!
- 14: Készíts saját modot!
- 15: Irány a virtuális valóság!

Oldalak: 1 2

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.helloworldonline.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.