Gépelj, akár egy profi

|

Kiszámoltad már, mennyi időt töltesz gépeléssel? Ha szerinted is sokat, akkor eljött az ideje, hogy igazi gépírónindzsává válj. Bemutatjuk a szoftveres fegyvertárat.

Mielőtt áttérnénk a mobilokra, szóljunk pár szót a PC-s csodafegyverről, a hangfelismerésről, ami rendszerszinten sajnos még nem érhető el magyar nyelven; Cortana egyelőre nyelviskolába jár, de egy-két ígéretes külső szolgáltatással már találkozhatunk. Legtöbbjük fizetős, ám szerencsénkre találhatunk a neten egy ingyenes, böngészőben futtatható hangfelismerő szolgáltatást az onlinediktalas.hu link alatt, amellyel akár egy hosszabb szöveget is legépeltethetünk.

Nagy csodát ne várjunk, ám a megoldás megmutatja, hogy mennyivel gyorsabb a bevitel, ha nem a kezünket, hanem a szánkat használjuk. Nem felejtjük el, hogy mit is akartunk írni a következő mondatban.

Turbó pötyögés



Mobileszközökön még kritikusabb a hatékony és gyors bevitel, a kisméretű képernyő-billentyűzetek ugyanis alaposan megnehezítik a gyorsírást, még ha a képernyőt fekvő tájolásúra is állítjuk. Tízujjas, vakírási képességeinkben nem bízhatunk, hangfelismerő pedig csak iOS rendszerekre érhető el a Nuance által készített Dragon Dictation programban.

Okostelefonon, táblagépen tehát egyelőre megkerülhetetlenek a virtuális klaviatúrák. Szerencsére ezt a fejlesztők is tudják, és folyamatosan korszerűsítik azokat. Ennek köszönhetően a szövegjavaslatok, a prediktív szövegbevitelek már rendkívül hatékonynak mondhatók, érdemes aktívan használni őket. Sőt, saját kifejezéseket is alkalmazhatunk: iOS-en a billentyűzet beállításain belül például élesíthetünk kibontható rövidítéseket (cím, cégnév stb.), ám külső applikációkat is bevethetünk e célra. Az Apple rendszeréhez a TextExpandert, míg Androidhoz a Textspansiont ajánljuk.

Alternatív billentyűzetekből viszont már jóval nagyobb a kínálat, ami tényleg örömteli, mert sok remek program versenyez egymással. Általában mindegyiket felhasználói szokásainkhoz alakíthatjuk, az ujjsimítással történő bevitel is általános, mint ahogy a szövegjavaslatoknál is plusz funkciókat kapunk, és a legtöbb esetben az emoji és a képbeszúrási lehetőségek is sokkal fejlettebbek a gyári klaviatúrákénál.

A kínálatból a gesztusalapú gépelés doyenje, a Swype (Android, iOS) mindenképpen megérdemel egy próbát, míg a SwiftKey (Android, iOS) remek prediktív moduljával és rengeteg témájával emelkedik ki a mezőnyből. A legjobbak között megtaláljuk a Fleskyt (Android, iOS) is, amelyben fel-le görgetve tudunk váltogatni az automatikus javítási ajánlatok között.

Oldalak: 1 2

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.helloworldonline.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.