Hogyan válasszunk programozóiskolát?

|

A Codecool öt pontban próbál támpontot nyújtani azoknak, akik segítségre szorulnak a fontos karrierdöntés előtt!

Egyre népszerűbb témakör a továbbképzések piacán a programozás. A széles spektrumú OKJ-s szolgáltatóktól a speciális versenypiaci oktatóközpontokig ma már sok helyen hirdetnek programozó kurzusokat. Hogyan válasszunk az egyre változatosabb kínálatból? Mikre figyeljünk, hogy ne veszítsünk időt, energiát - esetleg pénzt - egy rossz döntéssel és a képzés végén a piacnak értékes fejlesztő váljon belőlünk?

1. Időbeosztás, kitartás

Először is fontos meghatározni, hogy mennyi időt tudsz szánni a programozói ismeretek elsajátítására. Ha munkád, családod, vagy egyéb elfoglaltságod miatt kizárt, hogy heti néhány óránál többet, akkor felesleges is az intenzív képzésekben gondolkoznod, inkább saját időbeosztással elvégezhető online kurzus választása a reális. Ha már végeztél az iskoláiddal, és nem kell napi 8 órát a munkahelyeden sem töltened, akkor az a kérdés, hogy mennyire leszel kitartó, terhelhető. Számolj azzal is, hogy ha folyamatos tanulásra adod a fejed, amellett is meg kell tudnod élni, ezért jó, ha vannak tartalékaid. Az intenzív kurzusok néhány hónapja nem tűnik soknak, de ez idő alatt sem élhetsz aszkéta életet, kell az energia és a pihenés.

2. Alaposság

A legjobb programozóiskolák nem a hagyományos tankönyvek és tananyagok gyorsított átadását nyújtják! Ehelyett úgy készítik fel a diákot, hogy a későbbiekben egy új helyzetben is meg tudja állni a helyét, képes legyen az önfejlesztésre. Legyen a kurzus néhány hónap vagy akár több mint egy év, utána is folyamatosan tanulnunk kell, hisz a fejlesztői szakma is folyamatosan fejlődik. Ha már kinéztünk magunknak egy kurzust, érdemes megtudni az ott végzettektől, hogy az új munkakörükben való elhelyezkedéskor mennyire érezték biztosnak a képzésen megszerzett ismereteket.

3. Mentorok

Lehet bármilyen kiforrott egy oktatási rendszer, annak átadásához felkészült, és megfelelő létszámú oktatói csapat kell. Ráadásul a jó programozói oktatás kulcsa a sok gyakorlat, éppen ezért a hagyományos tanári szerep átalakul mentorrá, ahol a diák és a mentor együtt dolgozik. Fontos, hogy ha van is egy ismert mentora mutatóba egy iskolának, nem jutsz vele sokra, ha a mindennapokban nem vesznek részt a hozzá hasonló további oktatók. A Codecool tanácsa: szánj időt az oktatók és a csapat minél jobb feltérképezésére! Nézd meg facebook profiljukat, blogjukat, győződj meg szakmai múltjukról, publikációs tevékenységükről, a szakmai elkötelezettségükről!

4. Referenciák

Itthon hiányszakma a programozó és a szoftverfejlesztő, ezért gombamód szaporodnak az új kurzusok, képzések. Az újak esetében nehéz meggyőződni az ígéretekről, azonban a piacon már néhány éve jelenlevő oktatóközpontban végzett diákok elhelyezkedési sikereiről már lehet - sőt kell is - érdeklődni. A Codecool tanácsa: bátran keresd fel a suli partnercégeinek HR-eseit, végzett diákokat, hogy valósak-e az ígéretek!

5. Tandíj és garanciák

Nagyon változatos a kínálat a képzések időtartamát és tandíját illetően. Érdemes megfigyelni, hogy nincs egyenes arányosság a képzések hossza és árfekvése között: a szuperintenzív gyorstalpalók ára ugyanúgy lehet 1 millió forintnál is több, mint a 12 hónapot meghaladó hosszabb kurzusoké!

Az iskolák különböző konstrukciókban igyekeznek segíteni a tandíj finanszírozásában. A képzések általában azzal a reménnyel kecsegtetnek, hogy hosszabb távon a befektetés megtérül, és jól fizető állásunk lesz egy feltörekvő iparágban. Azonban nagyon eltérő, hogy milyen támogatást és milyen garanciákat vállal egy suli a képzés utáni elhelyezkedésre.

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.helloworldonline.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.